الان که این مطلب رو می نویسم اسفند ماه سال 1390 می باشد. من کار با جوملا رو از اسفند ماه سال 1387 شروع کردم. در این سه سال بیش از 20 سایت با جوملا راه اندازی کردم. به نظرم جوملا از بهترین تجربه های نرم افزاری جهان است! ماژولار بودن جوملا باعث توسعه سریع این سیستم شد. توسعه سریع به همراه استقبال فراگیر در اقصی نقاط جهان! بیش از 7000 افزونه برای جوملا 1.5 نوشته شده که این از توفیقات جوملا در بخش توسعه است. البته سیاستهای اخیر تیم جوملا در انتشار جوملا 1.6 و 1.7 و 2.5 با موفقیت زیادی روبرو نبوده ولی جوملا 1 و 1.5 به خوبی چرخه حیات نرم افزار را طی کردند. از منظر دیگر این سیستم از افتخارات طرفداران OpenSource هم هست. از طرفی برنامه نویسان PHP به جوملا به چشم یک فریم ورک (Framework) قدرتمند می نگرند و وبمسترها به چشم یک CMS قوی به آن نگاه می کنند. این سیستم برای راه اندازی فروشگاه، سایت های شرکتی، سایت مدرسه، سایت های شخصی، پرتال های سازمانی، تبلیغاتی و … به خوبی عمل می کند امّا به عقیده بنده در بخش سایت های خبری و شبکه های اجتماعی نسبت به اسکریپت های رقیب با مشکلات زیادی همراه است….

همانطور که گفتم از نظر من یکی از این ضعف های جوملا 1.5 در زمینه راه اندازی سایت های خبریه. برای این ادعا چهار سایت خبری رو به عنوان شاهد میارم که از جوملا مهاجرت کردند:

 1. سایت خبری احمد توکلی، Alef.ir : این سایت از جوملا 1 به سیستم نرم افزار خبری تیم استودیو خبر مهاجرت کرد.
 2. سایت فارسی باراک اوباما، http://www.barackobama.ir : این سایت ابتدا با جوملا 1.5 ساخته شد و سپس به سیستم خبری تیم ایران سامانه مهاجرت کرد. این سایت از قالب Ja Telline جوملا استفاده می کرد که الان هم با طراحی شبیه به جاتیلاین راه اندازی شده!
 3. سایت ندای انقلاب، http://www.nedayeenghelab.com/ : این سایت هم با جوملا 1.5 راه اندازی شده بود و اخیراً به استودیو خبر ارتقا پیدا کرده.
 4. سایت خبری پژواک نیوز، http://www.pejvaknews.com/ : این سایت هم ابتدا با جوملا 1.5 راه اندازی شده بود که بعداً به ایران سامانه پیوست.

بنده هم تجربه راه اندازی سایت خبری با جوملا را دارم. سایت میگنا (www.migna.ir) با جوملا 1.5 راه اندازی شده که امروز بعد از حدود دو سال فعالیت هنوز سرپاست!

معایبی که جوملا 1.5 برای راه اندازی سایت خبری داره رو بنا به تجربه خودم عرض می کنم:

 1. قسمت مدیریت برای خبرنگاران پیچیده و سنگین است. خبرنگاران معمولاً سردرگم میشن و سرعت کار پایین است.
 2. علی رغم مدیریت کاربران قوی جوملا 1.5 ، تنظیم سطح دسترسی برای خبرنگاران با مشکل مواجه خواهد شد. مثلاً خبرنگار بخش سیاسی در بخش ورزشی نباید خبر بزند و نباید دسترسی داشته باشد.
 3. بعضی مطالب به دو بخش و مجموعه مربوط هستند. مثلاً یک خبر ممکن است هم سیاسی باشد و هم اقتصادی؛ در جوملا 1.5 امکان انتخاب بیش از دو مجموعه به صورت پیش فرض وجود ندارد.
 4. آپلود سنتر: بخش آپلودی که زیر قسمت درج مطالب جوملا 1.5 تعبیه شده در موارد بسیاری کُند عمل می کند. مخصوصاً که به مرور زمان عکسها زیاد شوند. یکی از عوامل نارضایتی خبرنگاران مربوط به آپلود فایل است.
 5. سیستم خبری ایران سامانه قابلیت آپلود چندین عکس به صورت همزمان و کم حجم کردن عکسها و تنظیم خودکار عکس ها را دارد. امّا در جوملا کم حجم کردن عکس باید به صورت دستی در فوتوشاپ انجام شود که این هم موجب نارضایتی خبرنگاران می شود.
 6. وقتی حجم پایگاه داده سایت جوملایی(1.5) به حدود 70 مگابایت می رسد پلاگین های مربوط به اخبار مرتبط یا ماژول پربیننده ترین مطالب، کوئری های سنگینی روی سرور اجرا می کنند که این باعث بروز مشکلاتی برای سرورهای ضعیف می شود.
 7. برای درج فیلم و صوت در متن خبر باید از پلاگین های اضافه استفاده شود که برای خبرنگاران کار با این پلاگین ها چندان خوشایند نیست.

تا اینجا همین مشکلات به ذهنم رسید. البته همه این مشکلات با نصب افزونه های متنوع جوملا قابل حل است امّا همانطور که اشاره شد نصب افزونه های اضافه باعث کاهش سرعت در بخش مدیریت و بخش کاربری خواهد شد.

اگر دوستان تجربیات یا نظر دیگری دارند بفرمایند…