به گزارش IT Analyse کاربردهای تلفن‌همراه در ایران به ترتیب به موارد زیر تقسیم‌بندی شده است:

  1. بازی
  2. پیام‌رسان‌های موبایلی
  3. عکاسی و فیلمبرداری
  4. موسیقی و تماشای فیلم
  5. ویگردی و استفاده از شبکه‌های اجتماعی
  6. مکالمه
  7. استفاده از سایر اپلیکیشن‌ها
  8. ارسال پیامک

توضیحات مربوط به بخش بازی برام جالب بود که در ادامه مطلب رونوشتی از آن را قرار خواهم داد:

با توجه به جمعیت جوان کشور که طبق آخرین آمار ۲۵ درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهد، استفاده از گوشی­های هوشمند برای بازی از رایج‌ترین کاربردهای این وسیله در بین جوانان ایرانی است. محبوبیت بازی در کشور به قدری است که یک پنجم کاربران بازی‌های رایانه‌ای در جهان، ایرانیان هستند، این در حالی است که کشور ما فقط یک درصد از کل جمعیت جهان را تشکیل داده است. بازی­های موبایلی نیز مانند نمونه‌های رایانه‌ای طرفداران زیادی در کشوردارند،­ جوانانی که در وسایل نقلیه عمومی، آسانسور و حتی مهمانی‌ها مشغول بازی هستند، موید نفوذ فراگیر بازیهای موبایلی و به ویژه بازیهای استراتژیک در ایران است. در این راستا بازی‌هایی چون Clash of Clans و Candy Crash که افراد زیادی را درگیر خود ساخته آنچنان که این افراد حاضرند با صرف وقت و هزینه گزاف، به سطوح بالاتر بازی دست یابند، گواهی بر این مدعا هستند.
اما نکته غم انگیز آنجاست که هر چه فرد در بازی پیش می‌رود و سطح موفقیت خود را بالاتر می‌برد بر میزان استرس و اضطراب او افزوده شده و ولع بیشتری برای ادامه بازی و رسیدن به مراحل بالاتر در او ایجاد می‌شود به گونه‌ای که اکثر فعالان این گونه بازی­ها معتقدند که در مراحل بالاتر، قدرت انصراف از ادامه بازی را به کلی از دست داده­اند.
ایجاد توهم پیشرفت، برگ برنده این گونه بازی­هاست، پیشرفتی که نه تنها در دنیای واقعی هیچ نمودی نداشته بلکه آسیب‌های جدی را برای بازی کنندگان به ارمغان آورده است. بر اساس بررسی‌های ما جوانان ایرانی به طور میانگین ۲ الی ۴ ساعت در روز را به بازی با گوشی هوشمند خود اختصاص می‌دهند و این میزان استفاده رتبه اول را نصیب کاربرد گوشی در بازی کرده است.