سلام

یکی از مصیبت‌هایی که دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف به اون دچار میشن انتخاب موضوع پایان‌نامه‌ست. ممکن است که موضوعات زیادی به ذهن انسان خطور کنه ولی وقتیکه با استاد راهنما درباره اون موضوع صحبت میکنی استاد موضوع رو رد میکنه. حالا یا موضوع پژوهشی نیست، یا خیلی سخته؛ یا مقاله در مورد اون موضوع نیست که شما به اون مقاله‌ها استناد کنی؛ یا موضوع قدیمیه و لوث شده و یا به هر دلیل دیگه ای استاد راهنما موضوعات شما رو نمی پسنده.

خب برای اینکه ببینیم یک موضوع علمی چقدر در دنیا مطرح هست و آیا درباره ش کاری شده یا نه بهترین راه اینه که بریم لیست موضوعات پایان‌نامه‌های دیگر دانشگاه‌ها رو ببینیم. در میون دانشگاه‌های ایرانی که هیچ کدوم سایت درست و حسابی ندارن باید به صورت فیزیکی تشریف ببرید به کتابخانه‌ی اون دانشگاه و از موضوعات پایان‌نامه‌ها مطلع بشید؛ اما برای دیدن لیست پایان‌نامه‌های دانشگاه‌های خارجی موضوع فرق میکنه. شما میتونید از کلیدواژه‌های Thesis and Dissertation برای پیدا کردن پایان‌نامه‌های دانشگاه‌های دنیا استفاده کنید. برای مثال شما میخواید ببینید درباره رایانش ابری چه پایان‌نامه‌هایی در سطح جهان انجام شده؟ پس وارد گوگل شده و این عبارت رو جستجو می‌کنید: Cloud Computing+Thesis and Dissertation

اینطوری با دیدن موضوعات مختلف در حوزه‌ی پژوهشی مورد علاقه‌ی خود می تونید ایده بگیرید و موضوع پایان‌نامه‌ی خودتون رو پیدا کنید.